czwartek, 5 maja 2016

Lewis Carroll "O tym co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra"

 
 W maju wychodzi ekranizacja tej powieści, za która odpowiedzialny jest Tim Burton. Nie byłam przekonana do tego, bo pierwsza część wydawała mi się nie być w stylu reżysera. Ale chciałam dać szanse mu na poprawę w kolejny filmie. I właśnie dlatego w moje rączki trafiła ta książka.

   Alicja tym razem przechodzi przez lustro do świata, gdzie wszystko jest takie same tylko, że na odwrót. Na samym początku można dostrzec, że główna bohaterka lubi rozmawiać z istotami, które nie odpowiadają "po ludzku". Dziewczynka ma duże problemy sama ze sobą, z podejmowaniem decyzji, z własną tożsamością. Muszę przyznać, iż od samego początku oceniałam całą fabułę jako już osobą nie mająca dziesięciu lat. Dlatego średnio przypadło mi to wszystko do gustu.

   Dziewczynka wydaje się być bardzo głęboko zatracona w swoim świecie. Bohaterowie, których nam przedstawia podczas swojej wędrówki czy to po lesie czy to po ogrodzie wyglądają jak jedna wielka cecha. To znaczy królowa wciąż jest zapatrzoną w siebie kobietą. Świat przedstawiony jest powiększony maksymalnie przez co zwierzęta są rozmiarów dorosłych ludzi. Może autor przez to chciał ukazać jak mały jest człowiek.


   Ogólnie rzecz ujmując nie podobała mi się ta odsłona przygód małej Alicji. Nie wiem może już jestem "za stara" na takie książki. Ale dla dzieci nadaje się idealnie, ponieważ pełno w niej humoru i jest prosta do zrozumienia.

Moja ocena
4/10
Grouch X

2 komentarze:

  1. Ja lubię obie części, teraz czytam Alicję mojej córce i za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Ciekawa jestem ekranizacji. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na mnie ta część też nie zrobiła większego wrażenia, ale na pewno kiedyś jeszcze do niej wróce ;)

    OdpowiedzUsuń