środa, 12 sierpnia 2015

"Świętokradztwo na misteriach" John Maddox Roberts

 Kolejną książką, na którą trafiłam w zwykłym markecie za grosze jest sensacyjna powieść historyczna z dziejów antycznego Rzymu John'a Maddox Roberts pod tytułem " Świętokradztwo na misteriach". Nie mogłam jej sobie odmówić dlatego,że uwielbiam książki obsadzone w starożytności. Roberts należy do najbardziej znanych amerykańskich pisarzy specjalizujących się w prozie historycznej.

   Autor przedstawia nam historie Decjusza Cecyliusza Metellusa Młodszego , który powraca do swojego ukochanego Rzymu po roku spędzonym w Galii. Czeka go tam awans społeczny na stanowisko senatora. Jego życie toczy się spokojnie dopóki na jednym z obiadów gospodarz nie zostaje zabity. Liczba ofiar stale rośnie,a na dodatek jakiś bezczelny mężczyzna wtargnął na zamknięte misteria Bona Rea, które są przeznaczone tylko dla wysoko urodzonych zamężnych Rzymianek. To właśnie młody Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy dostaje zlecenie od przyjaciela, aby rozwikłać zagadkę świętokradztwa. Dzięki swoim wnikliwym analizom i zdolności wydostawania się z nawet największych tarapatów zostaje "detektywem". W tle toczy się, także walka o władzę między Pompejuszem, Krassusem a Cyceronem.
   Książka przypadła mi bardzo do gustu. Połączenie faktów historycznych ze śledztwem kryminalnym jest wspaniałym pomysłem. Fabuła zwalnia,aby następnie nabrać tempa rzymskiego rydwanu. Dzięki czemu nie nudzi. Czytając mogłam odświeżyć sobie to jak wyglądała polityka państwa, imiona bogów, a także wielkie postacie takie jak Galiusz Juliusz Cezar. Doskonale opisane sa budowle i obrzędy. Kilka zdań wystarczy,aby już odświeżyć naszą pamięć. Główna postać jest na pewno inna niż jego nadęci i bufonowaci koledzy senatorzy. Dzięki czemu od razu zyskał moja aprobatę. Na początku możemy się przyjrzeć mapie imperium z 70-60 roku przed naszą erą , a także mapie samego Rzymu z 70 roku przed naszą erą. A na końcu jest Glosariusz czyli słowniczek z definicjami słów, które mogą być niezrozumiałe dla czytelników niepasjonujących się historią.
   Powieść serdecznie polecam każdemu, a najbardziej osobom, które znają i lubią klimaty starożytnego Rzymu. Na początku można się domyślić o jakie wielkie wydarzenie historyczne chodzi co jest w połowie rozwiązaniem zagadki zabójstw . Jedyną denerwującą rzeczą jest za każdym razem rozpisywanie całego imienia bohatera oraz kto jest jego ojcem i dziadkiem. Co doprowadza do tego, że połowa strony to wytłumaczenie skąd ktoś pochodzi.


Moja ocena 9,5/10


Informacje o książce:
Tytuł: Świętokradztwo na misteriach
Oryginalny tytuł: The sacrilege
Autor:  John Maddox Roberts
Wydawca: BELLONA
Rok: 2012

Grouch X

6 komentarzy:

 1. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award :) Zapraszam: http://m--sblog.blogspot.com/2015/08/liebster-blog-award-2.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za odwiedziny! :) dodałam opcję "Obserwowanie", dlatego zapraszam jeszcze raz do mnie, żeby "kliknąć" :) Będę tu zaglądać, bo uwielbiam książki, może akurat znajdę coś dla siebie :) Pozdrawiam!!

  http://italian-dreamsss.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaobserwowałam :) Sprawdź tylko czy na pewno działa, bo mieszam w obsłudze google +;)

   Usuń
 3. Jeśli ktoś lubi tematykę historyczną, z pewnością polubi tą książkę :)
  Fajnie, że prowadzisz takiego bloga, inny niż pozostałe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń