niedziela, 12 lipca 2015

Wojciech Dutka "Kartagińskie ostrze"

            Długi czas poszukiwania książki ulubionego autora opłacił się. Widząc nazwisko, nawet nie patrzyłam na opis dzieła, recenzje, czy cenę. Pognałam ją kupić pewna, że nie zawiodę się. I tak też się stało.

Wojciech Dutka zabiera nas tym razem w realia świata starożytnego. Wędrujemy wraz z bohaterami po Rzymie, Grecji, Kartaginie i innych barwnych miejscach. Poznajemy tajemnice etruskich ludów. Panujące stronnictwa polityczne uczą nas historii. Sama lepiej zrozumiałam przebieg wojen punickich.

Wielu bohaterów sprawia, że wczuwamy się w rozgrywkę na politycznej arenie. Postaciom współczujemy albo ich nienawidzimy. Wielokrotnie podczas czytania, a raczej - podczas przeżywania - byłam wzruszona czy rozgniewana.  Autor wspaniale wnika w psychikę bohaterów dzięki czemu jesteśmy w stanie utożsamiać się z naszymi faworytami.

Towarzyszymy niewolnikowi Polibiuszowi, który przeżywa różne przygody. Młodego Marka Akwile starającego się o status senatora. Podwójnego agenta, handlarza Hiperbolosa. Glowę stronnictwa konserwatywnego - Marka Porcjusza Katona. Obecnego konsula - Scypiona. Wkraczamy do Kartaginy, gdzie toczy się proces o Hannibala. Poznajemy etruskie obyczaje obserwując życie w domu Lars Arnth'a, lukomona, oraz jego córki - Eurene.

Polityczne stronnictwa, jakie zostały przedstawione, przypominają współczesne, tylko, że w Polsce. Dowodzi to tego, że powieść Wojciecha Dutki nie tylko jest skarbem historycznym, ale również kwitnie w prawdy uniwersalne i przypomina, że historia zatacza koło - każdy problem kiedyś się już wydarzył.

Przyznam szczerze, że pan Dutka jest moim ulubionym autorem. Od jego powieści nie w sposób się oderwać. Polecam książkę, w szczególności dla osób wrażliwych pałających miłością do historii.
Po przeczytaniu dzieła, odezwał się we mnie głęboki żal, że pan Dutka nie był moim nauczycielem historii. Wtedy w moim słowniku nie byłoby słowa "teraźniejszość" gdyż całe życie spędziłabym na zgłębianiu zagadek przeszłości.

Sowa.
10/10

Informacje o książce:
Tytuł: Kartagińskie ostrze
Oryginalny tytuł: Kartagińskie ostrze
Autor: Wojciech Dutka
Wydawca: Albatros
Rok: 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz