środa, 22 lipca 2015

Stieg Larsson "Millennium. Zamek z piasku, który runął"

 Recenzja może zawierać śladowe ilości wątków z poprzednich części trylogii.    Nigdy nie lubiłam kryminałów wydawało mi się ,że czegoś im brakuję, a najbardziej denerwowało mnie samo czekanie na rozwikłanie zagadki. Jednak chciałam dać szanse tej kategorii książek. Mój wybór padł na trylogie "Millennium".
   Autorem jest znany szwedzki dziennikarz Stieg Larsson. Powieści odniosły spektakularny sukces na świecie czego niestety Larsson nie doczekał z powodu zawału serca.Okładka utrzymana jest ciemnych barwach. Na środku widnieje dziewczyna w krótkich czarnych włosach najprawdopodobniej Lisbeth Salander. Za nią budynek. Wydawcą książki jest Czarna Owca.
   Lisbeth udało się przeżyć wydarzenia opisane w poprzedniej części serii. Niestety nie udało jej się zabić "do końca" Zachalenki. Oboje trafiają do szpitala, gdzie bohaterka wciąż walczy o życie. W tym czasie Mikael Blomkvist rozpoczyna kolejną batalie o niewinność Salander. Jednak tym razem ma po swojej stronie co raz więcej ludzi,którzy wierzą w to, że Lisbeth została okrutnie potraktowana przez prawo Szwedzkie. Dzięki materiałom zgromadzonym przez dziennikarza i hakerke przeciwko Säpo świat przewróci się do góry nogami. Lisabeth chce w końcu ujawnić kim na prawdę był jej ojciec, pokazać szczegóły sfałszowanego w 1991 raportu od, którego zaczęło się to całe piekło. Sąd postanawia oskarżyć bohaterkę o szereg przestępstw. Nawet tam prześlizgnęły się obrzydliwe łapy Säpo.
   Trzecia część jest najbardziej emocjonująca ze wszystkich. W końcu tyle czekałam na rozwiązanie wielu spraw. Stieg świetnie zbudował postać Salander, która rozwijała się w raz z akcją. Trzyma w napięciu przez cały czas. Pomysł poprzedzania każdej części opisem różnych typów kobiet wprowadza w klimat książki. Tym razem dowiadujemy się ciekawych faktów na temat Amazonek. Pasuje to doskonale do książki. Według mnie silne i waleczne Amazonki to nawiązanie to głównej bohaterki.
   Reasumując każda kolejna część Millennium zachwyca w każdym calu. Wielka szkoda, że trylogia niespodziewanie musiała się zakończyć. Zachęcam do zapoznania się z perełką powieści kryminalnych.Moja ocena :10/10


Informacje o książce:
Tytuł: Millennium Zamek z piasku, który runął
Oryginalny tytuł: Luftslottet som sprangdes
Autor: Stieg Larsson
Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2008

Grouch X

4 komentarze:

 1. Wstyd przyznać, ale jeszcze nie poznałam prozy Larssona. Muszę przeczytać tę trylogię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, polecam. Trzyma w napięciu cały czas.

   Usuń
 2. Właśnie ostatnia część Millenium najbardziej mi się podobała i zgadzam się z Twoją recenzją. Pozdrawiam i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda,że 4 część będzie napisana przez kompletnie innego gościa i niby ma się opierać na wydarzeniach trylogii a niby nie.

   Usuń